
Parlamentul României a celebrat miercuri, într-o şedinţă solemnă, Ziua Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel.
În primăvara acestui an, 2024, a fost promulgată legea pentru instituirea zilei de 14 mai ca Ziua Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel. Este data la care statul modern Israel și-a declarat independența. Această hotărâre reflectă modul în care relațiile dintre cele două țări s-au dezvoltat în timp. Documentul adoptat aminteşte că, în contextul relaţiilor privilegiate româno-israeliene, prin Legea nr. 86/2024 a fost instituită data de 14 mai ca Ziua Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel. Acest act normativ vine în susţinerea parcursului parteneriatului special dintre cele două ţări, fundamentat pe valori comune, respect şi profunde legături interumane. Totodată, cei 78 de ani de relaţii diplomatice neîntrerupte demonstrează soliditatea prieteniei româno-israeliene şi deschid noi perspective pentru a dezvolta o cooperare cât mai strânsă în viitor.
Au susţinut alocuţiuni preşedinţii Camerei Deputaţilor şi Senatului, Sorin Grindeanu şi Mircea Abrudean, preşedintele Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România, deputatul Silviu Vexler, Yaryv Levin, viceprim-ministru şi ministrul Justiţiei al Statului Israel.
Mircea Abrudean, președintele Senatului: Asistăm la o revenire îngrijorătoare a discursurilor extremiste, a antisemitismului și a formelor de radicalizare care urmăresc să divizeze societățile din interior. Fie ca această zi să reprezinte o reînnoire a angajamentului nostru: ca România şi Israel să continue să fie alături una de cealaltă, nu doar ca aliaţi, ci ca adevăraţi prieteni, dedicaţi unei lumi a păcii, inovaţiei şi demnităţii umane împărtăşite. (…). Democrația nu trebuie să capituleze niciodată în fața extremismului și nu trebuie să permitem niciodată ca ura să devină un limbaj normal în spațiul public.”
Silviu Vexler, președintele comunității evreiești din România: Indiferent de programările globale, nu suntem singuri. Această certitudine a prietenului care îți răspunde la primul apel e cel mai prețios bun pe care îl pot deține cele două națiuni. Fie ca prietenia dintre România și Statul Israel să rămână un exemplu pentru lume.
Yariv Levin, viceprim-ministru, ministru al Justiției din Israel: Ca mulți oameni din întreaga lume, în tinerețe am visat ca măcar o dată în viață să joc fotbal cu Gheorghe Hagi. Din păcate nu am avut suficient talent, nu am avut talent nici măcar să dansez hora, un dans tradițional israelian, care are foarte multe influențe din hora românească. Și totuși, ceea ce ne unește dincolo de fotbal și de dans este că noi, israelienii, avem o admirație profundă pentru tradițiile românești. Fiți bineveniți în Țara Sfântă, vă asigur că fiecare dintre voi va fi binecuvântat vizitând Israel, Pământul Sfânt.




Adaugă un comentariu