CEI CU INIMA ROMÂNĂ: Extinderea atât de necesară a Liceului „Mihai Eminescu” din Comrat se va realiza !

„În octombrie 2019, Guvernul României a dat undă verde pentru donația de 774 de mii de euro, destinați construcției unui nou bloc la Liceul Teoretic “M.Eminescu” din Comrat. Cum valoarea totală a proiectului este de peste 20 de milioane de lei, autorităților locale găgăuze li s-a solicitat aprobarea unei contribuții de 6 milioane de lei moldovenești.

Implementarea acestui proiect este urgentă, deoarece numărul celor care doresc să studieze în liceul nostru este într-o continuă creștere, astfel că există cabinete improvizate din coridoare, iar sala de sport și cantina sunt de asemenea improvizate din simple cabinete.

Am urmărit cu mare atenție ședința de astăzi a Adunării Populare Găgăuze, unde deputații urmau să voteze acordarea sumei din bugetul UTA Găgăuzia și astfel să se purceadă cât mai rapid la construcția noului bloc, atât de imperios liceului nostru. Numai că majoritatea deputaților au votat împotrivă și astfel, soarta acestui proiect este incertă”, a relatat profesorul Ștefan Bejan.

Deputatul Octavian Țîcu a spus luni, 18 mai, în Parlamentul Republicii Moldova: „Partea găgăuză a propus să se solicite ajutor de la Chișinău”

La fel, potrivit deputatului Octavian Țîcu, a fost semnat acordul de grant dintre Fondul de Investiții Sociale din R. Moldova și Primăria Comrat, care ar fi un subproiect finanțat în cadrul programului de asistență tehnică și financiară acordată de România, potrivit hotărârilor de Guvern din 2014 și 2019. Costul lucrărilor ar constitui 20 de milioane de lei și include lucrările de construcție ale unui bloc de studii al liceului respectiv.

România alocă, Conform acordului, cea mai mare parte din banii necesari, UTA Găgăuzia urma să aloce suma de 5,6 milioane de lei, o prevedere care a fost respinsă pe data de 15 mai prin votul adunării populare UTA Găgăuzia.

Remarcabile intervențiile deputatului Octavian Țîcu și a profesorului Ștefan Bejan, și de menționat și petiția părinților copiilor români din Comrat.

Datorită Ministerului Educației condus de ministrul Igor Șarov

se vor acorda banii necesari pentru realizarea proiectului de extindere a Liceului „Mihai Eminescu” din Comrat, devenit neîncăpător pentru elevi.

Adaugă un comentariu

Despre noi

Asociația Anima Fori - Sufletul Cetății s-a născut în anul 2012 din dorința unui mic grup de oameni de condei de a-și pune aptitudinile creatoare în slujba societății și a valorilor umaniste. Dorim să inițiem proiecte cu caracter științific, cultural și social, să sprijinim tineri performeri în evoluția lor și să ne implicăm în construirea unei societăți democratice, o societate bazată pe libertatea de conștiință și de exprimare a tuturor membrilor ei. Prezenta publicație este realizată în colaborare cu Gazeta Românească.

Despre noi

Asociația Anima Fori - Sufletul Cetății s-a născut în anul 2012 din dorința unui mic grup de oameni de condei de a-și pune aptitudinile creatoare în slujba societății și a valorilor umaniste. Dorim să inițiem proiecte cu caracter științific, cultural și social, să sprijinim tineri performeri în evoluția lor și să ne implicăm în construirea unei societăți democratice, o societate bazată pe libertatea de conștiință și de exprimare a tuturor membrilor ei. Prezenta publicație este realizată în colaborare cu Gazeta Românească.