Maria TOACĂ: Copiii primăverii și-au scos la soare zestrea din străbuni

Înspre seară, duminica de 24 mai a culminat cu o duioasă “Cântare Primăverii” la Ostrița-Mahala. “Cântare Primăverii” este festivalul inițiat de Elena Nandriș, șefa Departamentului pentru Cultură, Tineret, Sport și Relații Internaționale al primăriei comunei Mahala. Aceasta este și una dintre cele mai îndrăgite sărbători ale copiilor Clubului Ostrița-Mahala. Or, ei sunt primavara vieții, de la zâmbetul lor răsare soarele și vine mai repede primăvara. Fiecare ediție își are farmecul său, însă aceasta a fost cu totul deosebită. Carolina Jitaru, nelipsita prietenă si prezentatoare a “Urmașilor lui Ștefan”, după ce le-a dat startul și i-a întărit cu melodia ei “Cred în fericire”, i-a lăsat pe micii/tinerii artiști să dirijeze ei mai departe. Revelația sărbătorii a fost că în mijlocul “Urmașilor lui Ștefan”, în toate grupele, există talente de moderatori. Îndeosebi s-au manifestat fetițele din grupa medie II, Elmira Nandriș prezentându-și colegele ca pe adevărate vedete.

Momentul trist al minutului de reculegere, urmat de evoluarea grupei mari cu melodiile “Păsărică cenușie” și “S-a umplut Prutul de dor” , a fost înduioșat de cântările Prichindeilor din grupa mică. Ei, mai precis zis, ele fetițele, au făcut să strălucească soarele, începând cu cea mai mică – Maria Burcovscaia. Oaspetele de onoare, consulul Cristian Dacica, printre aplauze, i-a numărat – până la vreo 18 prichindițe, printre ele și prichindelul Bogdănel. Iar puțin mai înainte, gustând din colacul dragostei lor pentru datini, Consulul General al României la Cernăuți, doamna Irina Loredana Stănculescu, le-a mulțumit părinţilor pentru creșterea românească a tinerelor vlăstrare, iar conducătoarei lor artistice, Elena Nandriș, pentru cultivarea talentelor, începând din leagăn și până își iau zborul de la vatra natală.

Firul de busuioc, cântat de cei mai mici, a fost transmis grupei MEDII II, care a debutat zâmbitor cu piesa “Mi-a bătut primăvara în geam”, optimist anunțată de vocea Elmirei Nandriș. Am observat și la edițiile precedente că acest festival este o platformă de lansare a soliștilor. În grupa medie II, alături de Elmira au ieșit în față Emilia Leagu, Mirabela Perjan, Ana Sainciuc, Sofia Gostiuc, Margareta Grigorciuc. Gripa medie I s-a impus cu solistele Irina Nica, Maria Daniela Chelbea, Zlata Doroș, surorile Anghelina, Daria și Marina Pavlovici. “Sânzienele”, fetele din grupa mare, au învârtit horele, au bătut Bătutele, având și soliste de frunte, cum sunt Elizaveta Sauca ,Elizaveta Cobzar, Eva Gumailo.

La prețul aurului sunt băieții Pavel Cornuța, Marcu Bujeniță, care a cântat din repertoriul internațional în italiană și in ucraineană, în duet cu Ariana Chilariu. N-a lipsit Nichita Bujeniță. Acești băieți sunt speranța Elenei Nandriș că îi vor urma și alții pentru un viitor mare și frumos al “Urmașilor lui Ștefan “.. Sărbătoarea începută cu lacrimi în ochi s-a încheiat cu bucurie în suflet.

A trecut și această primăvară, dar rămâne s-o purtăm în suflet, ca și lumina Învierii, ca tot ce renaște și înflorește în jurul nostru.

Adaugă un comentariu

Despre noi

Asociația Anima Fori - Sufletul Cetății s-a născut în anul 2012 din dorința unui mic grup de oameni de condei de a-și pune aptitudinile creatoare în slujba societății și a valorilor umaniste. Dorim să inițiem proiecte cu caracter științific, cultural și social, să sprijinim tineri performeri în evoluția lor și să ne implicăm în construirea unei societăți democratice, o societate bazată pe libertatea de conștiință și de exprimare a tuturor membrilor ei. Prezenta publicație este realizată în colaborare cu Gazeta Românească.

Despre noi

Asociația Anima Fori - Sufletul Cetății s-a născut în anul 2012 din dorința unui mic grup de oameni de condei de a-și pune aptitudinile creatoare în slujba societății și a valorilor umaniste. Dorim să inițiem proiecte cu caracter științific, cultural și social, să sprijinim tineri performeri în evoluția lor și să ne implicăm în construirea unei societăți democratice, o societate bazată pe libertatea de conștiință și de exprimare a tuturor membrilor ei. Prezenta publicație este realizată în colaborare cu Gazeta Românească.